Yerel Şirketinizi Google’a Ekleyin

Müşterilerin % 97’si, yerel firmaları internette aramaktadır. Google, bu sebepten dolayı Rehber hizmetini iş yeri sahiplerine sunmaktadır. Hiç kuşkusuz, yerel şirketinizi Google Rehber’e eklemek, hem müşteri hem de SEO açısından biçilmez bir kaftan… İşin daha da güzel kısmı, web siteniz olmasa bile şirketinizi Google Rehber’e kaydedebilme şansınızın olması. Peki, nedir bu Google Rehber? Kısaca tanımını yapalım: Google’daki her bir yerel işletme girişi aslında birkaç farklı yerden alınan dev bir bilgi kümesidir. Örneğin; Sarı Sayfalar ve diğer üçüncü taraf sağlayıcılar… Bu yazımda size şirketinizi Google Rehber’e nasıl kaydedebileceğinizi ve bu nimetten nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle, http://www.google.com/local/add/ adresine giriyorsunuz. Google hesabınızla oturum açmanız gerekecektir. En baştan belirtmekte fayda var: İşlemlerin sonunda Google, şirketinizi birkaç yöntemle doğrulamak isteyecektir. Bu yüzden bilgileri kafanızdan sallamanızı tavsiye etmiyorum. Linke tıkladıktan sonra ülkenizi ve telefon numaranızı girin. Cep telefonu verebilirsiniz. Ülkenizi seçtiğiniz için parantez kullanmanıza ve başına sıfır(0) koymanıza gerek yok. Örnek: 542xxxyyzz

Google RehberDaha sonra açılan sayfada yıldızlı(*) alanları eksiksiz doldurmanız gerekiyor. Diğer bilgileri de doldurmanız, Google çalışanlarının şirketinizi kabul etmesi açısından faydalı olacaktır. Yukarıda da söylediğim gibi, bilgileri doğru yazmanızda fayda var. Daha sonra, aşağıda bulunan çalışma saatlerini ve ödeme yöntemlerini de girebilirsiniz. Hemen arkasından, şirketinize ait birkaç fotoğraf ve Youtube videosu da koyarsanız, tadından yenmez. En aşağıda “Ek Ayrıntılar” kısmı bulunmaktadır. Burayı kesinlikle doldurmanızı tavsiye ederim. Bir nevi keywords görevi görmektedir.

Şimdi geldik doğrulama bölümüne… Burada 3 adet doğrulama yöntemi bulunmaktadır:

Telefonla: Bu seçeneği seçerseniz, Google çalışanları tarafından onlara verdiğiniz telefon numarasıyla aranacaksınız.
SMS ile: Bu seçeneği seçerseniz, birkaç dakika içinde telefonunuza mesaj gelecek ve mesajdaki doğrulama kodunu girmeniz istenecektir.
Kartpostal ile: Bu seçeneği seçerseniz, adresinize içinde PIN kodu bulunan bir posta yollayacaklardır.
Benim tavsiyem, 2 numaralı seçenek… Çünkü 1 numaralı seçenekte arama yapmalarını beklemenize gerek yok. 3 numaralı seçenekte de postanın gelmesi, ülkemizde ortalama 2 ila 4 hafta arasında tutmaktadır. Doğrulamanızı da yaptıktan sonra yapacağınız tek şey var: beklemek… Google tarafından başvuru bilgileriniz incelenecek ve uygun görürlerse kabul edeceklerdir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

Bu yazı, daha önceden yazarlığını yapmakta olduğum Seodemy oluşumundan alınmıştır.

Bir önceki yazım olan Sosyal Medyanın Kullanım Oranları [İnfografik] başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir