Windows 10 Hakkında Merak Edilenler

30 Eylül günü yapılan bir etkinlikle tanıtılan yeni Windows 10, beklentilerin dışında bir isimler tanıtıldı. Yeni Windows sürümünü, Windows 9 ismiyle adlandırılacağını düşünen birçok kesime; Windows 8’den farklı bir işletim sistemi sunmak istediklerini belirten bir strateji ile haber veren Microsoft, yaptığı yenilikler ile müşterilerini memnun edecek gibi duruyor.

Daha önce Windows Vista ile radikal değişiklikler yapan Microsoft, Windows 7 ile kullanıcıları dinlemiş ve iyileştirmeler yapmıştı. Ancak kısa süre sonra Windows 8 ile metro arayüzüne gittiğinde, yine kullanıcıların isteklerinin dışına çıkmış ancak Windows 10 ile yine bunları kapatmaya çalışmış. Bu şekilde Microsoft, iki kez zorunlu radikal dayatmaların bir işe yaramayacağını anlamış oldu.

En başta herkesin beklediği yeni başlat menüsü geliyor. Bu başlat menüsü, diğer eski Windows sürümlerindeki gibi aynı yere konumlanmış ancak yeni başlat menüsü, metro özellikleri de içine alıyor. İki farklı alandan oluşan başlat menüsü, sol tarafında standart eski sürümlerdeki gibi programları kapsarken, sağ tarafında ise özelleştirilebilir Metro uygulamaları, programlar, kişiler gibi canlı kutucukları içeriyor.

Başlat menüsündeki yapı, hem klasik hem de modern ara yüzü bir arada sunmasından dolayı, beğenileri kazandı. Ayrıca dikey ve yatayda genişleyebilen bir yapı olması sayesinde, dilediğiniz kadar canlı kutucuğu ekleyebiliyorsunuz.

windows-10-start-menu

Windows 10 başlat menüsündeki bir yenilik ise arama kutusunda yer alıyor. Windows XP’de ki gibi eski yerine konumlanmış arama kutusu, hem yerel hemde web üzerinden arama yapabiliyor.

Metro arayüzündeki metro uygulamalarının tek sorunu, tam ekran çalışma zorunluluğu idi. Windows 8.1 ile bu biraz olsun iyileştirilmişti ancak Windows 10 ile birlikte metro uygulamaları, tam ekran sorununu ortadan kaldırıyor ve dilediğiniz ölçülerde metro uygulamalarını küçültüp genişletiliyor.

windows-10-full-screen-apps

Bir yenilik ise multitask olarak bilinen, arkaplandaki çalışan uygulamaları bir ekranda görüntüleyen özellikten geliyor. Yenilenen arayüzü ile dikkat çeken bu özelliğe ek olarak, sanal masaüstü sayesinde farklı masaüstüler tasarlanıp görüntülenebiliyor.

Ve son olarak ekran bölme kısmında gelen yenilik sayesinde, ekranı en fazla 2’ye bölebildiğimiz eski sürümler yerine Windows 10’da ekranı 4 farklı alana bölebiliyoruz.

windows-10-full-screen-snap

Windows 10 Final Ne Zaman Çıkacak?

Microsoft, 1 Ekim tarihi itibari ile Windows 10 beta sürümünü yayınladı.Geliştiriciler ve kullanıcılardan gelen bildirimlere göre ise, işletim sistemi şekillenecek. Bu yüzden final sürümü çıkış tarihi olarak 2015 yılındaki Microsoft Build konferansında duyurulması bekleniyor.

Bir önceki yazım olan 2015'te Çanak Antenler ile Ücretsiz Internet Sağlayacak Proje: Outernet! başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir