Uyanmakta Zorluk Yaşayanlar İçin Harika Uygulama

Mobil uygulamalar, eğlence, iş, seyahat alanında ilerlerken bir yandan da günlük yaşamı daha koaly kılacak şekilde geliştirilmeye çalışılıyor. Örneğin; sabahları uyanmakta zorluk çeken bir kişi iseniz; telefonunuza onlarca alarm kurmak zorunda kalabiliyorsunuz. Ancak alarmı kapatması basit olduğundan, tekrar uykuya dalmanız ve işe geç kalmanız, kaçınılmaz oluyor. İşte bu duruma çokça maruz kalanlara yapılması gereken tek şey, telefonuna arama gelmesi. Bilinçli olarak alarma tepki vermeyen beyin, gelen aramaları açma hissini kendine kanıtlıyor ve uyanmaya zorluyor. İşte bunu yapan uygulamanın adı ise: Wakie!

wakie_uygulamasi

Wakie, bir sosyal ağ. Ancak içerisinde uykucuların ve uyandırmayı sevenlerin, yardımlaşmaya can atanların ve telefonların, gerçek aramaların olduğu bir sosyal ağ. Program, uykucular (sleepyheads) ve uyanıklar (wakies) olarak iki farklı kullanıcı kitlesine sahip. Bir gün uyanıklar olabilirken bir gün uykucu olabiliyorsunuz. Uygulamaya telefon numarası ile kayıt olduktan sonra karşınıza gelen ekrandan uyunmak mı yoksa uyandırmak mı istediğinizi belirtiyorsunuz.

Uyandırılmak istediğinizde; ne zaman uyanmak istediğinizi ekrana giriyorsunuz ve sistem veritabanına işliyor. Zaman geldiğinde sizi birisi arıyor.

Uyandırmak istediğinizde ise; ekranda kaç dakika sonra kaç kişinin uyanmak zorunda olduğunu görüyorsunuz ve birini rastgele, kadın erkek yada isim belli olmadan otomatik olarak aramaya yönlendiriliyorsunuz.

Uygulama da arama yapıldığında karşı taraf hiçbir şekilde isminizi ve numaranızı görmüyor. Şimdilik sadece ABD, Birleşik Krallık, Singapur ve Hong Kong’da uyandırılma hizmeti veren uygulama, uyandırmak için ülke ayırt etmiyor ve her gönüllüyü uygulamasına davet ediyor.

Bir önceki yazım olan Windows 10 Hakkında Merak Edilenler başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir