Türkiye’de Bilgisayar Kullanımında Erkekler-Kadınlar Karşılaştırması

TÜİK’in 2014 yılında gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz Ağustos ayında açıkladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na göre erkeklerin yüzde 62,7’si, kadınlarınsa yüzde 44,3’ü bilgisayar kullanıyor.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 55,7’si son bir yıl içinde bilgisayar kullanmazken aynı oran erkeklerde yüzde 37,3. Cinsiyet bağımsız olarak rakamlara bakarsak; araştırmaya katılan bireylerin yüzde 46,5’inin son 1 yıl içinde bilgisayar kullanmadığını görüyoruz.

TÜİK’in araştırmasına göre bilgisayar kullanım oranları ile internet kullanım oranları birbirine fazlasıyla yakın. Örneğin araştırmaya göre son 1 yıl içinde bilgisayar kullanmayanların oranı yüzde 46,5 seviyesindeyken internet kullanmamada da oran 46,2.

16-74 yaş arası bireyleri kapsayan ve tüm Türkiye genelinde yapılan araştırmaya göre bilgisayar ve internetin (ikisinin beraber) kullanım rakamlarına aşağıdaki grafikten detaylıca göz atabilirsiniz.

Bilgisayar Kullanımı

Bir önceki yazım olan Facebook'un Piyasa Değeri 200 Milyar Doları Geçti başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir