Tarihte İkinci iOs Virüs Vakası: iPhone’lara Bulaşan Virüs

iphone virüsÇin kaynaklı bir malware’in (kötü niyetli yazılım), Mac bilgisayarları ve iPhone telefonları etkilemeye başladığı ortaya çıkartıldı. Palo Alto’dan gelen uyarıya göre “Wirelurker” ismindeki bu yazılım indirilen dosyalar veya USB cihazlar aracılığı ile Mac bilgisayarlara bulaşıyor ve buradan da iPhone akıllı telefonlara geçiyor.

Tarihte benzer şekilde kaydedilmiş sadece ikinci iOS bulaşma vakası olduğu belirtilen Wirelurker, klasik bir virüs gibi davranıyor ve jailbreak yapılmamış (kırılmamış) iPhone telefonlara bulaşıyor. Çin kökenli üçüncü parti Mac uygulamaları mağazası “Maiyadi App Store” üzerindeki 467 adet OS X programını etkilediği saptanan Wirelurker, geçen altı ay içinde 356,104 kere indirilmiş. Böylece onbinlerce kullanıcıyı şimdiden etkilemiş olduğu tahmin ediliyor. Bu Çin uygulama mağazasındaki programlar, Apple’ın geniş kontrolünden ve onayından geçmediği için zaten baştan güvenli değil.

iPhone-VirusEpey akıllı bir kod kullanan Wirelurker isimli virüs, dosya saklama, sistem kodu değiştirme, kriptolama, çoklu versiyon yaratma gibi yöntemlerle saptanmayı ve temizlenmeyi zorlaştırıyor. Ayrıca bu kötü niyetli yazılımın bulaştığı bilgisayarlardan bilgi çalabileceği, dosya silebileceği/düzenleyebileceği veya başka programları değiştirebileceği düşünülüyor. Ayrıca Wirelurker ana saldırı merkezinden güncelleme de alabiliyor. Verilen bilgiye göre şu anda Wirelurker’ın veya yaratıcısının gerçek amacı henüz anlaşılabilmiş değil.

Wirelurker her ne kadar şu anda çok fazla yayılmamış olsa bile, Mac kullanıcılarının güvenliğine emin olmadıkları sitelerden uygulama indirmemeleri ve emin olmadıkları kaynaklardan USB cihazlar alıp Mac bilgisayarlara takmamaları yönünde uyarılar yapılıyor.

Bir önceki yazım olan Kiralık Sunucu, Dedicated Server ve VPS başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Yorumlar

  1. Hakan

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir