SEO Uyumlu Makale Yazma

seo-uyumlu-makale-yazmak

Bir web sayfasını açtıktan sonra bir hevesle içerik girmeye başlarız. Bu içerikleri eklerken dikkat etmediğimiz çok önemli bir şey vardır. Yazmış olduğumuz yazının SEO açısından uyumlu olup olmadığı. Hangimiz buna dikkat ediyor ki? Günümüzde bu duruma dikkat eden kişi sayısı artsa da çok denilmeyecek kadar az. Bir çok blog sitesi sahibi gönüllü ya da ücretli olarak yazar tutarak web sayfalarına içerik ekliyorlar. Bu yazarlar bu kurallara ne kadar dikkat ediyor orası meçhul.

Değerli okurlarımız eğer SEO uyumlu makale yazmak istiyorsanız arama motorlarının kriterlerini iyi bilmelisiniz. Makalenin başlık kısmından açıklama kısmına, makale içi başlıktan içeriğe kadar bir çok kritere dikkat etmelisiniz. Aşağıda bunların nasıl olması gerektiğini sizlere maddeler halinde açıkladık;
Başlık (Title)
Anahtar kelime yer almalı.
Mutlaka anahtar kelime ile başlamalı.
En az 2 en fazla 7 kelimeden oluşmalı.
70 karakteri geçmemeli.
Açıklama (Description)
Anahtar kelime mutlaka yer almalıdır.
Açıklama kısmı 160 karakteri geçmemelidir.
Anahtar kelime ile başlaması çok faydalıdır.
İçerik Kısmı
İçerik başlığında anahtar kelime mutlaka H1 etiketi ile belirtilmelidir.
Makale ne kadar uzun olursa o kadar faydalı olur. Arama motorları için değil kullanıcı için yazın.
Anahtar kelimeler içeriğin ilk 100 kelimesinde mutlaka kullanılmalıdır.
İçerik görsellerinin alt etiketinde mutlaka anahtar kelime kullanılmalıdır.
İçeriğin sonunda anahtar kelime muhakkak geçmelidir.
Anahtar kelime yoğunluğuna mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz kriterlere uygun yazılmış bir makale google ve diğer arama motorları tarafından ödüllendirilecektir. Bu kriterlere herkes dikkat etmiyor. Eğer siz dikkat eder özenli bir şekilde kullanıcı odaklı içerikler hazırlarsanız başarılı olursunuz. Özellikle google açısından içerik çok önemlidir.

Makaleyi dikkat çekici hale getirmeniz oldukça önemlidir. Makaleyi okuyan ziyaretçiler sıkılmasın diye ilginç başlıklar kullanabilirsiniz. Özgün yazacağım diye kelime yoğunluğunu es geçmeyin ve saçma sapan kelimeler kullanmayın. Ziyaretçiler web sayfanızda ne kadar zaman geçirirse o kadar değer kazanırsınız. Bir de o ziyaretçilerinizin sitede gezindiğini düşünürsek değmeyin keyfimize.

Bir önceki yazım olan WordPress İçin Hatasız Mysql Veritabanı Oluşturma başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir