Restorasyonun Tanımı ve Merak Edilenler

“Restorasyon nedir?” sorusu, sıkça karşılaşılan bir sorudur. Bu soruya verilen cevaplar arasında en kabul göreni aslını bozmadan onarmaktır. Daha açık ifade etmek istersek restorasyon; bir mimari eserin, zamanla veya başka nedenlerle zarar görmüş, bozulmuş kısımlarını, o eserin sanat değerine ve özgün haline zarar vermeden tamir ve ıslah etmektir. Tarihin yaşatılması, geçmişten günümüze aktarılması için restorasyon çok önemlidir. Geçmişe ışık tutan tarihi yapıları gelecek kuşaklara ulaştırmak, nefes almalarını sağlamak, onları ayakta tutmak, toplulukların da varlığını sürdürmelerini sağlamaktadır.

hemel-restorasyon-rumelihisari-1Gün geçtikçe restorasyona verilen önemde artmaktadır. Ülkemizde ve dünyada sayısız tarihi eserin restorasyonu yapılmıştır. Restorasyon alanındaki çalışmalar önem kazanmaya devam etmektedir. Bu doğrultuda üniversitelerde bu alanla ilgili eğitimin verildiği Mimari Restorasyon bölümünün de sayısı artmıştır. Restorasyon alanında merak edilenlerin cevap buluğu bir çok platform kurulmuştur. Bunlardan biri de Restorasyon Forumdur. Restorasyon Forum çok kapsamlı bir sitedir. Mimari Restorasyon ayrı bir başlıkta yer almaktadır. Bu başlık altında konu ile ilgili her bilgiye ulaşılabilir. Dünyaca ünlü mimarlar ve eserleri hakkında bilgiler, tamamlanan ve devam etmekte olan restorasyon projeleri, okul ödevleri ile ilgili örnekler, proje çizimi hakkında bilgi ve örnek rölöve projesi, restitüsyon, restorasyon projesi gibi birçok bilgi yer almaktadır. Ayrıca büyük usta Mimar Sinan’ın hayatı ve tüm eserlerine de Restorasyon Forum da ulaşabiliriz. Ayrıca sitede Restorasyon Firmaları hakkında bilgilerde yer almaktadır. Restorasyon hakkında merak edilen her şey için Restorasyon Forumu ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazım olan Yabancı Diziler Hayatımızın İçinde başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir