Online Alışverişte Güvenlik

İnternet artık hepimizin hayatında vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz bir şey haline geldi. Aradığımız her türlü bilgiye, ürüne, müzikten oyuna, filmlerden, kitaplara artık her şeyi çok kısa sürelerde internet üzerinden ulaşabiliyoruz. İnternetin neredeyse herkes tarafından kullanıldığından yararlanan şirketler de, artık internet üzerinden ticaret yapabiliyor.

Online alışveriş dediğimiz bu yöntemle, evinizin rahatlığında hiç yerinizden bile kalkmaya ihtiyaç duymadan, istediğiniz her şeyi dünyanın heryerinden satın alma şansına sahipsiniz. Kitap, giyim, oto krom aksesuar, ev eşyası, elektronik eşyalar. Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Ancak tabii ki ilk akla gelen soru şu: “Online alışveriş ne kadar güvenli?”. Güvenli alışveriş yapabilmek için öncelikle alışveriş yapacağınız siteyi birazcık araştırmamız gerekiyor. Örneğin daha önce o siteden alışveriş yapmış olanların yorumlarını okumak, bu konuda bize yardımcı olabilir. Ödeme bilgilerini girdiğiniz sayfanın başında “http” online-alışveriş-guvenliyerine “https” yazması gerekmektedir. Eğer yazmıyorsa, o siteden alışveriş yapmak çok güvenli olmayabilir. Alışveriş yaptığınız adrese çok dikkat edin. Adres çubuğunda yazan adresi iyice kontrol edin çünkü dolandırıcılar sizi güvenli olduğunu bildiğiniz sitenin kopyasına yönlendirip bilgilerinizi çalabilir. SSL denilen ve sizinle alışveriş yaptığınız site arasında gidip gelen bilgileri şifreleyen sistemin kullanılıp kullanılmadığına dikkat edin. SSL kullanmayan bir siteden alışveriş yapmak risklidir. Mümkünse kendi kişisel bilgisayarınızdan alışveriş yapmaya özen gösterin. İnternet kafe gibi yerlerden alışveriş yapmak, eğer kredi kartı bilgileriniz o bilgisayara kaydediliyorsa, sizin için problemlere yol açabilir. Alışveriş yaptığınız web sitesi eğer üyelik sistemi kullanıyorsa, şifrenizi kolay tahmin edilemeyecek bir şekilde belirleyin. Büyük ve küçük harfler, sayılar ve simgeler kullanın. Ardarda gelen sayı ve harfleri kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının ve tabii ki şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Satın alacağınız ürünün fiyatını iyice araştırın. Normalden çok daha ucuza satılan bir siteden alışveriş yaptığınızda elinize beklediğiniz kalitede ürün geçmeyebilir. Alışveriş yapacağınız sitenin kullanıcı ve satış sözleşmelerini mutlaka okuyun. Yaptığınız alışveriş ile ilgili dekont, fatura gibi belgeleri mutlaka bir yere kaydedin. Herhangi bir problem çıkma olasılığına karşı elinizde ödeme yaptığınıza dair belgeler mutlaka bulunsun.

Bu gibi güvenlik önlemleriyle rahatlıkla online alışveriş yapabilir, istediğiniz ürün ve hizmete çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Oto krom aksesuar: http://www.arabamaraba.com/184oto-krom-aksesuar

Bir önceki yazım olan Yatak Odası Dekorasyonu İçin Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir