Kafa Karıştıran İnternet Terimleri

İnternet dünyası, kendine has bir lügatı ile beraber, teknik olsun ya da olmasın, pek çok kelimeyi hayatımıza sokmuş durumda. Yeri geldiğinde kelimelerin anlaşılmadığı, aslında çok farklı kavramları simgeleyen bu tip ifadeler, genel anlamda da kullanıcılara karışık gelebilmekte. İnternet ile ilgili pek çok kavramın ifade edilmesi de, hem kalıplaşmış olması, hem de uluslararası olarak kullanılması nedeni ile değişmiyor. İşte karşınızda, kavram kargaşası yaşanabilecek bazı ifadelerin derlemesi;

internet terimleri içİnternet mi kullanılmalı, yoksa doğrusu Web mi?

Bu noktadaki farkı anlayabilmek için, kavramların net ve doğru açıklanması gerekiyor.

İnternet, bilgisayar sistemlerini ve diğer tüm ağları birbirine bağlayan, bu sayede de veri alışverişini ve bilgi transferini düzenleyen elektronik bir iletişim ağıdır.
Web ise, az önce bahsedilen internet üzerinde çalışan ve “www” ile başlayan internet adreslerinde yer alan sayfaların bütünüdür.

HTML mi kullanılmalı, yoksa CSS mi?

HTML, genel kabul görmüş biçimi ile, bir yazılım dilidir. Özelllik ve içerik sağlamak için faydalanılan bu dil ile, web siteleri tasarlanabilir. CSS ise, kullanılan web tarayıcılarına, HTML kodlu yazılım ve içerikleri nasıl uyarlayabileceğini ve ayarlayabileceğini gösteren bir kavramdır. Yani CSS, HTML kodlu sayfaların doğru ve düzgün görüntülenmesini sağlayan araçtır. Web sayfasını karakterize etmek, sayfaya özgü bir yazı karakteri oluşturmak gibi işlemler, CSS ile mümkündür.

Front end nedir, back end yenecek bir şey midir?

Front end ve back end kavramları, terimsel olarak ingilizce ve bilgisayarca kaynaklı ifadelerdir. Aralarındaki fark ise çok basit şekilde açıklanabilir.
Front end, bire bir çeviri ile “ön yüz”, internet kullanıcısının görmüş olduğu yüzdür.
Back end ise, ön yüzü oluşturan yazılımcıların, işin arkasında verdiği emeğin ortaya konduğu yer olan arka yüzü simgelemektedir.

Uygulama mı doğru, yoksa yazılım mı demeliyiz?

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan mobil cihazlar ve tabletler sayesinde, bilhassa İOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılan pek çok uygulama, bu terimi halk arasında da yaygınlaştırdı. Uygulama, kabaca söylemek gerekirse, belli bir amaca hizmet eden pratik programcıklardır.
Yazılım ise, daha komplike sistemlere sahip, daha geniş ve daha etkili bir alanı temsil etmektedir.

Terimler yaygınlaştıkça, yenileri de aramıza katılacaktır. Her dönemde de, bazı ufak tefek ayrımların olduğu ama birbirine çok benzer ifadeler de kullanıcıların karşısına çıkacaktır. Bizler de, elimizden geldiğince sizlere bu konularda yardımcı olmaya çalışacağız.

Bir önceki yazım olan Youtube 2014 En Çok İzlenen Videolar başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir