İspanyol Hükümeti, Picasso ve Guernica

1937’de yapılan Dünya Fuarı için İspanyol hükümeti Pablo Picasso’dan büyük bir duvar resmi yapmasını istedi. Resim “Modern Hayatta Sanat ve Teknik”sergisinde sergilenecekti. Pablo Picasso da 26 Nisan 1937’de gerçekleşen, İspanya iç savaşı sırasında Nazi Almayası’na ait 28 uçağın İspanya’nın Guernica kentini bombalamasından etkilenerek 7 metre eninde ve 3 metre yüksekliğinde olan Guernica tablosunu resmetti. Saldırıda binlerce kişi hayatını kaybetmiş, bir o kadarı hatta daha fazlası da yaralanmıştı. Bu yüzden bu tablo bir anıt niteliği ile hala Madrid’te, Reina Sofia Müzesi’nde yer almaktadır.

the-weeping-women-icDevasa bir boyuta sahip olan Guernica, yalnızca siyah ve beyaz renkler kullanılarak, tuval üzerine yağlı boya kullanılarak resmedilmiştir. Resimin yapıldığı yıllarda İspanya yönetiminin başında bulunan Franco, Bask bölgesinin ona karşı direnmesi sonucu, Hitler’den yardım ister ve Bask bölgesinin bombalanması için bir nevi Almanya’ya kapı açar. Bu yıllarda ise Paris’de yaşayan Pablo Picasso ülkesinde yaşanan bu durumdan çok etkilenerek sipariş edilen tabloyu bu durumu eleştirmek adına resmeder. Bu eseri dünyaya kazandırdıktan sonra ise yine bir Dünya Fuarı için “Franco’nun Rüyası ve Yalanı” adını taşıyan bir eskiz serisi hazırlar.

Guernica ilk olarak 1937 Temmuzunda iç savaşta kurulan İspanyol Cumhuriyetçi Hükümeti tarafından desteklenen bir pavyonda sergilendi. Pavyon girişinde ise Cumhuriyet askerlerinin bir fotoğrafı ve yanında da şöyle bir yazı asılı idi : “İspanya’nın vazgeçilmez birliği için savaşıyoruz. İspanyol toprağının bütünlüğü için savaşıyoruz. Ülkemizin bağımsızlığı için ve İspanyol halkının kendi kaderini belirleme hakkı için savaşıyoruz.”. Daha sonra Guernica Londra’ya götürüldü. Oradan da kısa bir süreliğine Fransa’ya gönderilen tablo, mültecilere yardım amaçlı olarak ABD’ye gönderilerek bir süre orada sergilendi. Picasso’nun isteği yönünde tablo New York’da bulunan Museum of Modern Art’a gönderildi. 1968’de ise İspanyol Hükümeti tabloyu geri istedi ve Guernica’nın şu an bulunduğu müzedeki yeri hazırlanana kadar bir çok müze gezdi.

Guernica ölüm, şiddet, çaresizlik ve savaş sahneleri barındırırken, o dönemi bu kadar iyi yansıtmasıyla da büyük önem taşımaya devam ediyor.

Tablo: http://www.pluscanvas.com/

Bir önceki yazım olan Online Alışverişte Güvenlik başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir