iOS 8 Pil Ömrünü Artırma Yöntemleri

Apple’ın iOS7 ve iOS 8 ile yaşadığı en büyük sorunlardan birisi, pil sorunu olmaktaydı. Hızlı tükenen piller için iOS 8 kullanıcılarının yapacağı bazı ayarlar, daha uzun pil ömrüne kavuşmalarını sağlayacaktır. Dilerseniz, aşağıdan bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Uygulamalar

Aşırı pil tüketimine sebep olan uygulamaları bulup sonlandırabilirsiniz. Bunun için telefonunuzdan Ayarlar > Genel > Kullanım > Pil Kullanımı yolunu izleyerek hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğini görebilir ve kaldırabilirsiniz.

Uygulama Güncellemeleri

Telefonunuzla işlem yapmasanız bile, bazı uygulamalar arka planda kendini güncelleyebilmektedir. Bu da aşırı pil tüketimine neden olmaktadır. Dilerseniz, Ayarlar > iTunes & AppStore > Otomatik İndirme > Güncellemeler yolunu izleyerek arka plan güncellemelerini kapatabilirsiniz.

Konumu kapatma

Konum servisleri, her işletim sisteminde en çok şarj tüketen özelliklerdendir. Dilediğiniz uygulamalar için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri yolunu izleyerek konum kullanımını kapatabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, İphon’umu Bul özelliği de bu servisi kullanarak çalışıyor. Bu özellik için konum bulmayı açık bırakabilirsiniz.

Otomatik Wifi bağlantısı

Wifi, telefonunuzda otomatik olarak bağlanma iznine sahip gelir. Bu da sizin haberiniz olmadan bilinen Wifi ağlarına otomatik bağlanır ve şarj tüketimini arttırır. Bunun için Ayarlar > Wifi > Ağlara bağlanmadan sor seçeneğini kapatarak bir nevi engel olmuş olursunuz.

ios8-batarya

Arkaplanda çalışan uygulamalar

iOS için en büyük sorunlardan birisi, arka planda çalışan uygulamalar olmaktadır. Sizin izniniz olmadan arka planda çalışarak şarj tüketirler. Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile adresine giderek, arka planda yenileme özelliğini kapattığınızda buna engel olmuş olursunuz.

Çeşitli ekran ayarları

Ekran ayarlarını optimize ederek şarj sorununa çözüm üretebilirsiniz. Bunun için öncelikle koyu renkli duvar kağıtları seçmelisiniz. Açık renkli duvar kağıtları daha çok pil tüketir.

Standart olarak ekran parlaklığını, ekranı görebileceğiniz şekilde azaltabilirsiniz. Güneş ışığının az olduğu ortamlarda ekran parlaklığını azaltmak işinize yarayacaktır.

Bildirimler

Bildirimler, arka planda bazı eklentileri çalıştırarak şarj sorununu ortaya çıkarır. Eğer bildirimlere önem vermiyorsanız, Ayarlar > Bildirimler yolunu izleyip bildirimleri kapatabilirsiniz.

Tüm bu özelliklerden bazılarını uyguladığınızda, iOS 8 şarj sorununa etkili birer çözüm getirmiş olursunuz.

Bir önceki yazım olan Ücretli ve Ücretsiz WordPress Temaları başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir