Instagram’ın Değeri 35 Milyar Dolar Oldu!

Fotoğraf paylaşım sitesi İnstagram, son dönemde ses getiren sosyal medya araçlarından biri haline gelmişti. Mobil versiyonu ile de çok kısa bir sürede milyonlarca insanın kullandığı bu platform, dünyanın en pahalı girişimleri arasında yerini almaya başladı bile. Son olarak Citigroup, Instagram’ın maddi değer olarak 35 milyar dolarlık bir meblağaya karşılık geldiğini ifade etti.

Bu kadar kısa sürede, çok hızlı ve etkili bir şekilde yayılmasını, şüphesiz ki Facebook tarafından satın alınmasına borçlu olan site, bu satın alınma sonrasında ise, günden güne büyümesini sürdürmüştü. Hatırlayalım, Instagram henüz daha yeni yeni globalleşmekte iken, yalnızca iOS platformunda bile yaklaşık 27 milyon kullanıcısı hazır bulunmakta iken, 2012 yılı itibariyle Facebook tarafından satın alınmıştı. Bu satın alma işlemi, 1 milyar dolar karşılığında gerçekleşmişti. Gün geçtikçe değerini katlayan Instagram, 2 yılda kendini maddi olarak 35 katına çıkardı.

instagram değeri

 

Instagram’ın özellikle mobil versiyonu olarak çağ atlamasının altında, İOS işletim sistemine mükemmel uyumun yanı sıra, Android işletim sistemlerine de uygun şekilde tanıtılmış olması ve aktif şekilde sürekli olarak kullanılması durumları yatmaktadır. Citigroup, bir önceki değerlendirmede, söz konusu sitenin değerini 19 milyar dolar olarak belirlemişti. Gelinen son nokta ise, büyüleyici rakamlardan oluşmakta…

Maddi değerlendirme konusundaki bu müthiş artış, şüphesiz ki 300 milyon aktif kullanıcının site bünyesinde bulunuyor olmasından da kaynaklanıyor. Hatta, şu bilgiyi de hatırlatmakta fayda var ki, Twitter’ın bu sayıda aktif kullanıcısı bulunmuyor. Tüm bunlara ek olarak, değişim ve gelişimini sürdüren servis, son dönemde tanıttığı 5 yeni filtresi ile kullanıcılarını heyecanlandırmakta iken, diğer yandan da sahte profilleri etkisiz hale getirmeye yönelik olarak yaptığı çalışmalarla da gündeme geliyor.

Bir önceki yazım olan Akıllı Saatler Okullarda Yasaklanmaya Başladı başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir