Google’da Online Görüntülü Sanal Doktor Hizmeti Edinin

Kendimizi rahatsız hissettiğimizde yada  herhangi bir sağlık sorununu araştırmak istediğimizde soluğu internet aramalarında alıyoruz. Özellikle Google üzerinden yapılan sağlık problemleri aramaları, hastalık belirtileri yada tedavi yöntemleri gibi aramaların artması, sağlık yönündeki web girişimlerinin çoğalması ile, sağlık bilgileri erişilebilir hale geldi. Bu aramaların ve gelişimin farkında olan Google, sonunda sağlık sektörüne de el atıyor ve herhangi bir hastalık araması yapan kişiye, arama sonuçlarındagörüntülü konuşma hizmeti vererek doktorlarla buluşturuyor.

Hastalıklara karşı derin bir bilgi havuzu barındıran Google, bu durumu kendi lehine çevirerek sanal doktor sağlık hizmeti  yada Google Helpouts adlı hizmetini vermeyi amaçlıyor. Henüz deneme aşamasında olan bu çalışmada, son zamanlarda Google üzerinden hastalık araması yapan kişilere ilgin bir teklif sunulması ile ortaya çıktı. Bu teklifi kabul eden Google kullanıcısı, eğer isterse arama yaptığı hastalıkla ilgili uzman bir kişi ile görüntülü konuşma sistemine alınıyor.

google-doctors

 

Şimdiye kadar bu özellikten çoğu kişinin haberi olmamıştı ancak Google, bu yenilik üzerinde çalıştığını doğruladı. Henüz deneme aşamasında olan bu yenilikte, video görüşmelerin ücretleri kullanıcıdan alınmıyor ve Google kendi cebinden ödüyor.   İlerleyen zamanlarda ise bu sistem dünya geneline yayıldığında kullanıcılardan ücret alınacağı ise kesin.

Şu anda sadece ingilizce aramalarda ve belli kişilere açık olan bu servisin ne zaman hayata geçeceği, geçip geçmeyeceği ise belirsiz. Endüstrileşen bir sağlık sektöründe, doktorların bu hizmetten yararlanmak için Google’a da ayrı bir ücret ödeyip ön sıralara çıkıp çıkmayacağı ise bilinmeyen sorulardan. Yakın zamanda bu servis ile birlikte online doktor hizmeti, artık kolay ulaşılabilir olacağı kesin.

Bir önceki yazım olan iOS 8 Pil Ömrünü Artırma Yöntemleri başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir