Google Reklamlarının Yarısı Görünmüyor!

Arama motoru dünyasının tartışılmaz en büyük devi ve sektörün hakimi olan Google, dijital reklamları ile ilgili bir raporu kullanıcılarının bilgisine sundu. Söz konusu raporda oldukça dikkat çeken ayrıntılar da bulunuyordu. Özellikle dijital reklamların görünürlükleri ile alakalı olarak çarpıcı bilgilerin bulunduğu raporda, bu reklamların yaklaşık %56′lık bir bölümünün görünmediği belirtiliyor. Bu konuda, reklam ölçüleri bazlı görünürlük oranları da rapor içeriğinde yer aldı.

Reklam görünürlüklerinde bot ziyaretlerinin bile etkili olduğunun açıklandığı raporda, aynı zamanda kullanıcıların tarayıcılarına servis edilmesine rağmen görünür alanın dışında kalan reklamların olduğu da anlatılmış.

Google-Reklam

Dünyanın en kritik öneme sahip olan reklam teknolojisi firması, kuşkusuz ki Google’ın sahibi olduğu Doubleclick! 2014 yılının Haziran ve Ekim ayları sonuçlarının derlenerek raporda yer verilmesi, bir başka gerçeği de göz önüne seriyor. Reklam verenlerin göndermiş olduğu reklamların yarısından fazlası, kitleye ulaşmıyor! Reklam verenler ise bu durumdan oldukça kaygılı…

Google, bu kaygı ortamını oluşturarak, bir bakıma reklam verenlerden de geri dönüşler bekliyor. Çünkü, çözümü reklam ölçülerinin değişmesinde arayan Goole, kendini buradan ifade etmenin peşine düşüyor. İstatistiklere göre en fazla görünür olan reklam ölçüsü, % 55,6′lık oranı ile “120 x 240″ reklam alanı olurken, bu liderliği 240 x 400, 160 x 600 ve 120 x 600 reklam alanları oluşturuyor.

Reklam görünürlüğünün yanı sıra, sağlıklı dönüşler almak için reklam konumlandırmasının da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Google, bu anlamda reklam veren firmalar ile yayıncı firmanın ilişkisinin de bu tip hassas konulardan geçtiğini belirtiyor.

Reklam konumlandırması ile görünürlüğün ilişkilerinin anlatıldığı bu bölümde ise, reklam alanının sayfanın en üstünde olmasından ziyade, ekranın sağ tarafındaki görünür alanın en altının biraz üstünde yer alan bölümdeki reklamların daha fazla tıklandığı ve göründüğü belirtiliyor.

Bir önceki yazım olan Yüz Estetiği Fiyatları başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir