Facebook’un Anonim Sosyal Uygulaması Çok Yakında

İnternetin anonimlikten çıkışına öncülük eden sosyal ağlardan birisi, şüphesiz Facebook olmaktaydı. Geçen onca zamanda internete yüklediğimiz resimler, yaşamlarımız yada bilgilerimiz; anonimliği neredeyse bitirmiş ve herkesin halka açık bir şekilde var olmasını sağlamıştı. Bu süreçte anonimliği seven kullanıcıların varlığı ise biraz olmaktaydı. Ancak 2014 senesinde ortaya çıkan anonim olarak paylaşma ve arkadaşlık yada sosyal ağ uygulamaları, büyük rağbet görünce; insanların anonimliğe bakış açısını yeniden değiştirdiğini ve artık gizliliğe önem verdiğini apaçık ortaya koymuştu. Whisper ve Secret bu alanda önemli iki uygulama arasında yer alıyordu. The New York Times‘ın haberine göre ise Facebook, bu alandaki hareketliliği görmüş ve Ekim’in ortalarına doğru anonim sosyal ağ uygulamasını paylaşmak için çalışmalar yapmaya başlamış.

Biliniyor ki, Nisan ayı içerisinde Mark Zuckerberg; Secret’in kurucuları ile toplantı yapmıştı. Görünen o ki, anlaşma sağlanamadı ve Facebook kendi anonim uygulamasını piyasaya çıkarmaya karar verdi. Whisper ve Secret’in yurt dışında yoğun ilgi gördüğünü biliyoruz ancak ülkemizde neredeyse çok az bir ilgi görmüştü. Kullanıcıların farklı alanlarda isim belirtmeden kendini gizleyerek paylaşımda bulunduğu bu sosyal ağ uygulamaları, ülkemizde ne zaman dikkat çeker bilinmez ancak Facebook’un bu işe girmesi; tanınırlığı ve meraklı olan toplumumuz sayesinde hızla yayılacağı düşünülebilir.

The New York Times’ın diğer bir haberine göre ise, anonim sosyal ağ uygulamasını Facebook’un geçen sene satın aldığı Branch ekibine yaptırıyor olması. Günümüzde sosyal ağların gizliliği tam anlamıyla sağlayamaması veya insanların kendilerini kısıtlamadan itiraf edecek seviyelere gelmesi ile anonim sosyal ağlar patlama yapabilir ve Facebook ise buna öncülük edebilir.

Bir önceki yazım olan Webolojik | Daima Güncel Teknoloji Sitesi başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir