Facebook, Arama Moturu Bing’i Bıraktı!

facebook bingSosyal medya alanında bir devrimin önderliğini yapmış olarak en popüler web siteleri arasında yerini çoktan almış olan Facebook, arama sonuçlarına ulaşmak için Microsoft’un arama motoru olan Bing’i aktif bir şekilde kullanmaktaydı. Ancak Facebook, arama motoru alt yapısını başlı başına değiştirerek, Bing motorunu kullanmayı bıraktı. Graph Search’ü geçen hafta mobil versiyonda denemeye alan şirket, web sitesi versiyonunda da köklü değişiklikleri gerçekleştirebilmek için bazı adımları atmaya başladı.

Kamuoyuna yansıdığı şekilde, Microsoft’un 2007 yılının Ekim ayında Facebook’un % 1.6′lık hissesini 240 milyon dolar karşılığında aldığı biliniyor. Yatırım amaçlı bir bölümü alınan Facebbok ile halen daha ortaklığı bulunan Microsoft, arama motoru konusunda da kendi ürünü olan Bing’i işler hale getirmişti. Ancak Facebook, aramalarda web araması özelliğini değil, bağlantıların birbirleri olan ilişkilerini daha çok öne çıkartan ağ aramasını öne çıkarmayı tasarladı.

Facebook’un Bing tercihinden vazgeçmesi sonrasında, Microsoft da herhangi bir açıklamada bulunmaktan kaçındı. Öte yandan, Bing’in Amerika Birleşik Devletleri pazarında, yaklaşık % 20′lik bir pazar payının olması da göz önüne alındığında, aslında bu arama motorunun hiç de güçsüz olmadığını görebilmek mümkün. Diğer taraftan Facebook ise, daha sosyal ve güçlü bir ağ kurarak, arama motorunu da bu yönde aramalar yapacak hale getirmenin hesaplarını yapıyor. Değişen arama fonksiyonlarından göze çarpan en basit yeni özellik ise, Facebook son aramalarının arama haznesinin hafızasında tutulması durumu. Yani, x kişisini arayıp tarayıcı kapattıktan sonra, yeniden Facebook’a girdiğinizde, arama bölümünün en tepesinde x kişisinin adını görebilmek mümkün.

Değişen ve gelişen Facebook, son düzenlemeler ile beraber, daha kelime odaklı bir yapı haline gelmekte. Bu şekilde, Facebook paylaşımlarında geçmişe yönelik tarama yapabilmek de oldukça pratik bir hale geliyor. Bu şu demek; önceden bir bağlantınızın paylaşımını bulabilmek için, o bağlantınızın profiline gidip eski paylaşımlarını aramakta idiniz. Artık, o paylaşımda geçen bir kelimeyi aratarak söz konusu içeriği bulabilmeniz mümkün. Aynı zamanda, tıpkı paylaşım aramasında olduğu gibi, her türlü profil, sayfa ya da fotoğrafı da bu şekilde bir kelime araması ile ortaya çıkarabilmeniz kolaşlaşmış olmakta.

Bir önceki yazım olan Akıllı Saatler Okullarda Yasaklanmaya Başladı başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir