Bill Gates İnsan Dışkısından Üretilen Suyu İçti!

Dünya üzerinde pek çok ülke, yoksulluk ile mücadele ediyor ve çeşitli kaynaklara erişmekte zorlanıyor. Özellikle Afrika gibi yaşam alanlarında binlerce kişinin, içme suyu dahi bulamadığı bilindiği için, bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar da büyük şirketler tarafından destek görmeye başladı. Bunun ile ilgili olarak son göze çarpan gelişme ise, OmniProcessor adlı proje kapsamında üretilen içme suyunun, Bill Gates tarafından denenmesi ve dünyaya duyurulması oldu. İnsan dışkısından üretilen içme suyunu, Gates Vakfı çatısı altından da tanıtan Bill Gates, çalışmanın arkasındaki mühendislik uygulamalarına ve suyun güzelliğine dikkat çekti ve blogunda şu cümleleri paylaştı;

“Dışkıların üretim hattından ilerleyip, büyük bir kovaya dökülüşünü izledim. Oradan makineye doğru ilerlediler, kaynatılıp, işlendiler. Birkaç dakika sonra tadına baktığım ürün: Bir bardak içme suyu.”

bill gates

Gates’in överek tanıttığı bu teknoloji, insan dışkısını kaynak olarak kullanarak su ve elektrik üretiyor. Kaynağın dışkı seçilmesi ise, bir başka trajikomik durumdan kaynaklanıyor. Afrika gibi ülkelerde, tuvalet kullanımı da çok büyük sorun teşkil ediyor. Dünya üzerinde, yaklaşık 2 milyar kişi, tuvalet tesisatı olmayan ve açık alanlarda bulunan tuvaletleri kullanıyor. Bu şekilde içme sularına kadar nüfus eden dışkılar, pek çok bulaşıcı hastalığa da sebep oluyor. Gates, bu konuya da dikkat çekerek, iyi arıtılmamış sulardan kaynaklanan hastalıklar sonucu, her yıl 700.000 çocuğun hayata veda ettiğini ifade ediyor.

Janicki Bioenergy imzası ile ortaya çıkarılan teknoloji, Gates’i fazlası ile etilemiş görünüyor. Yalnızca suyun lezzetli oluşu değil, buhar makinesi ile çalışan sistemde elektrik üretiliyor oluşu da Gates’e hayli etki etmiş gibi duruyor. Tam olarak 1000 santigrat derece sıcaklıkta çalışan buhar makinesi, bir günde ortalama 100.000 kişinin dışkısını işliyor. Bu sayede de, 86.000 litre içme suyu ile 250 kw elektrik enerjisi üretilmiş oluyor.

bill gates su

Bill Gates, açıklamalarına son verirken, Omniprocessor projesi için bir sonraki aşamanın Senegal sınırları dahilinde bir pilot proje uygulaması olacağını açıklıyor. Eğer projenin bu adımı da başarı ile yürütülürse, Gates bu teknolojiyi dünyanın pek çok alanına da taşıyacağını ifade ediyor.

Bir önceki yazım olan Google Reklamlarının Yarısı Görünmüyor! başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir