Bataryanız Daha Uzun Dayansın İstiyorsanız Bu Uygulamayı Mutlaka İndirin

Akıllı telefonlar ne kadar gelişse de, şarj sorununa halen bir çözüm bulunamıyor. Telefonun şarjının çabuk bitmesi; sürekli olarak akıllı telefonu kullanmak, geniş ekranının olması, arka planda çalışan uygulamalar ve çeşitli sebepler olabilir. Bu yüzden birçok uygulama geliştiricisi, akıllı telefonların şarjının uzun süre gitmesi için gerekli olan uygulamalar üretiyorlar. Kimisi task killer olurken, kimileri de bilgilendirici nitelikte oluyor. Estar uygulaması da, Android telefonunuzdaki bataryanızın hızlı tüketimine yol açan uygulamaları size bildiriyor yada önceden haber veriyor.

Estar batarya dostu uygulama; Purdue Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan Mobile Enerlytics adlı girişimin bir ürünüdür. 4 kişilik bir ekip ile geliştirilen uygulama, küçük boyutu ve işlevi ile dikkat çekiyor. Uygulamanın ilk özelliği; telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamaların ne kadar batarya tükettiği hakkında bilgi vermesidir. Kendi içinde mağazası olan uygulama; piyasadaki Android uygulamaların ne kadar şarj tükettiğini datasına alıp size gösteriyor ve bu sayede çok uygulama kuranların yada uygulamanın çok şarj yiyip yimediğini öğrenmek isteyenlerin imdadına yetişiyor. Bu sayede şarjınızı kontrol altına alabiliyorsunuz.

wakie_uygulamasi

İkinci özelliği ise telefonunuzdaki uygulamaların ne kadar şarj tükettiğini size bildirmesidir. Ayar kısmından batarya kullanım oranını ayarladıktan sonra ekranda size, belirttiğiniz limitlerin üstünde şarj tüketen uygulamaları listeliyor. Bu sayede bu uygulamaları dilerseniz silebiliyor, dilerseniz ayar kısmından task killer görevi görerek kapatabiliyorsunuz.

Kullandığınız uygulamaların ne kadar şarj tükettiğini de grafiksel olarak sunan uygulama, Mobile Enerlytics‘in ilk uygulaması. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bir önceki yazım olan Uyanmakta Zorluk Yaşayanlar İçin Harika Uygulama başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir