Android, iOS ve Chrome Arasında Dosya Paylaşım Transferi: Google Co-Presence

Bir Neabry olarak yada iOS ile Mac arasındaki dosya transfer teknolojisine benzetebileceğiniz yeni bir proje üzerinde çalışan Google, farklı işletim sistemleri arasında sorunsuzca dosya paylaşımı, transferi yapabileceğiniz bir proje üzerinde çalışıyor. Uzun süredir söylenti halinde olan proje, şu anda adı tam olarak kesinleşmese de “Co-presence” olarak adlandırılıyor. Google’ın birçok proje üzerinde çalıştığı biliniyor ve kimisi gerçekleşmeden iptal oluyor ancak Co-prensence projesi; uzun zamandır Google’ın platformları arası dosya transferi sorununa çözüm olacak gibi.

Google-CopresenceGoogle, platformlar arası dosya transferi için Android 5.0 ile yeni bir çözüm getiriyor ancak bu proje, başka bir boyutta tekel olarak ilerleyecek gözüküyor. Co-prensence projesinin amacı; Android, iOS ve Chrome cihazları arasında dosya aktarımını sorunsuzca sağlamak olarak biliniyor. Kod adı olduğu düşünülen bu proje; üç sistem arasında aynı anda doğru bir veri transferi sağlamayı amaçlayan prototip olarak görülüyor.
google copresence intro Android, iOS ve Chrome Arasında Dosya Paylaşım Transferi: Google Co Presence

Bu proje, daha önce Google’ın üzerinde çalıştığı Nearby olarak bilinen ve birbirine fiziksel olarak yakın olan akıllı cihazların, birbirini tanıyarak aralarında veri aktarmasına olanak sağlayan teknolojiye benziyor ancak Co-prensence projesi; iOS, Android ve Chrome üzerinde aynı anda dosya paylaşımını amaçlıyor. Co-prensence ile dosya, müzik, resim ve konum bilgisi gibi veriler paylaşılabilecek.
Co-prensence için Nearby teknolojisine yakın bir teknoloji kullanılacak. Cihazlar; birbirine yakın olduğunda veya Bluetooth ile bağlantığında; Wifi ve Wifi-Direct ile dosya paylaşımı yapacak. Google’ın bu projesi, iOS ve MAC arasındaki paylaşımdan esinlenildiğini düşündürüyor.

Bir önceki yazım olan Facebook Uygulaması başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir