2015’te Çanak Antenler ile Ücretsiz Internet Sağlayacak Proje: Outernet!

Ücretsiz internetin hayal olarak kalacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü birçok şirket, tüm dünyaya interneti ücretsiz bir şekilde dağıtmak için çalışmaktadır. Outernet ise bunu en kısa sürede yapmak isteyen ve herkese bedava internet hizmetini sağlamak isteyen bir şirket!

Wifi üzerinden ücretsiz internet dağıtımını amaçlayan şirket, Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’nun bir kısmını içine alacak projeyi geliştirmeye çalışıyor. Bu bölgedeki 1.3 milyar insana ücretsiz internet hizmeti sağlayacaktır. 2015 yılında Haziran ayında bilgisayar ve akıllı telefonu olan herkesin girmesi için uğraşan şirket, Facebook ve Google gibi büyük şirketlerden bağış istiyor.

free-internet-OUTERNET

Sistem çok basit. Televizyonların haberleşme yöntemi gibi User Datagram Protocol multitasking özelliğini kullanacak projede, şu anda günlük 100 mb kullanım sınırı bulunuyor ancak şirket bunu 100 GB’a kadar arttırmak istiyor. Dünyanın düşük uydu yörüngelerine gönderilecek olan küçük uydular ile yapılması beklenen projede, belirli bölgelere çanak antenler konulup dağıtımı yapılacak. Kısacası; haberleşmek için baz istasyonları olacak.

Şirketin başındaki Sayed Karin, maliyet hesaplamasını çok iyi yaptıklarını ve uzay teknolojileri geliştirmekte çok iyi olduklarını vurguluyor. Telefon baz istasyonlarının metoduna benzer bir proje olması nedeniyle ve destek görmesi ile; şimdiden telefon şirketlerinin dikkatini çekmiş ve karşı çıkılmaya başlanmış. Mobil internet arttığı için SMS ve MMS gelirleri hayli düşen şirketler, şimdi de bu proje ile başa çıkmak zorundalar. Ancak her ne olursa olsun, herkesin internete ücretsiz girebileceği günler çok yakın gözüküyor.

Bir önceki yazım olan Facebook'un Anonim Sosyal Uygulaması Çok Yakında başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on LinkedInEmail this to someone

Yorumlar

  1. Seyit

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir